ENGLISH Ankara.com * Türkiye'nin Başkenti Anasayfası Reklam
Özel Arama
 
   
 
Share

Şehir Dışı

Ayaş

Yaklaşık olarak Ankara'nın 55km batısındadır. Ayaş'ın uzun bir tarihi vardır ve Evliya Çelebi'nin eserleri ile folklor şarkılarında da ismi geçer. Osmanlı döneminde, eğitim olarak Ayaş ileriydi. 1900'te, 8 Medrese, 2 İptidai mektep ve 1 Rüşdiye vardı.

Her yıl Haziran ayının son haftası ya da Temmuz ayının ilk haftası Dut, Tarihi Evler ve El Sanatlar'ı Festivali ile her yıl Mayıs ayının 2.Haftası da Uçurtma ve Bahar Şenliği yapılmaktadır.

Beypazarı

Ankara'nın 100 km. batısındadır.

Tarhana, yaprak dolması (sarması), yalkı, bici, göce, perçem, yarımca, Beypazarı güveci, kartalaç, bazlama ekmeği, oğmaç, tohma, yarımca, şerit, uruş kapaması, Beypazarı kurusu, mumbar (Beypazarı sucuğu), baklava (80 katlı yufka), ebesüt, höşmelim ve havuç lokumu. İlçede turizm sektörünün canlanması ile yöre mutfağı canlandırılmıştır.

Her yıl Haziran ayının ilk haftasında "Geleneksel Tarihi Evler, El Sanatları Havuç ve Güveç Festivali" düzenlenir. Yerli ve yabancı gruplar gösteriler düzenler, konserler verilir, yöresel yemekler ve tatlılar tanıtılır. 2006 yılındaki festivale, iki günde 110 binin üzerinde katılım gerçekleşmiştir.

Çamlıdere

Ankara şehir merkezine uzaklığı 108 km. dir. Çamlıdere, doğal güzellikleri ve ormanları ile de tanınmış bir ilçedir. Çamkoru mesire alanı ve Benli Yaylası ilçe sınırları içinde bulunmaktadır. İlçe merkezine Hazret-i Muhammed’in manevi evladı Ömer-ül Faruk’un dördüncü soyundan gelen Şeyh Ali Semerkandi’ye ait türbe bulunmaktadır.

İlçede her yıl genelde Temmuz ayı içerisinde Yağlı Güreş, Müzik Şöleni, Sinsin Oyunları, Sünnet Şöleni ve ilçede türbesi bulunan Şeyh Ali Semerkandi’yi anma gününün yer aldığı geleneksel “Çamlıdere Aluç Dağı Festivali” düzenlenmektedir.

Evren

Ankara dan 178 km. uzaklıktadır. Milattan önceye dayanan seramiklerin bulunduğu beldede eski Bizans ve Osmanlı dönemlerinden Sığırcık Kalesi bulunmaktadır.

KampGüdül

Ankara'ya 90 km. uzaklıktadır. İlçenin kuzeyinde ve Sorgun Köyü yöresinde bulunan orman alanı ile bu alan içerisinde yer alan gölet doğal zenginliklerdendir. Kirmir çayı Vadisinde kayalarla oyulmuş İn-önü mağaraları, Çağa Kasabasında bulunan Roma Tümülüsü, Kavaközü köyünde bulunan Samutbali Türbesi ve Tekke Mevkiindeki Kasım Baba Türbesi ilçenin kültürel zenginlikleri arasındadır. Ayrıca Kamanlar köyünde şehit Tolga Akpınar Parkı görülmeye değer yerlerindendir. Merkezdeki 20 adet leblebi imalathanesinden Türkiye’nin her yerine leblebi gönderilmektedir.

Nallihan

Ankara'ya 160 km uzaklıkta, eski İpek Yolu üzerinde bir ilçedir. Nallıhan Kuş Cenneti, Hoşebe, Ilıca Şelalesi, Taptuk Emre, Bacım Sultan, Sarıyar Barajı, Çayırhan, ilçenin önemli yerleridir. İpek iğne oyaları ile ünlüdür. Yaprak sarma, kapama pilavı ve bayram çörekleri yöresel yemeklerindendir.

Şereflikoçhisar

Ankara’ya 150 km uzaklıktadır. Türkiye nin 2. büyük gölü olan Tuz gölü bu bölgede bulunmaktadır. Kurşunlu Camii, Koçhisar Kalesi, Parlasan Kalesi tarihi yapılarıdır.

Advertise Here
Reklam Ver