ENGLISH Ankara.com * Türkiye'nin Başkenti Anasayfası Reklam
Özel Arama
 
   
 
Share

Yakın Çevre

Akyurt

Akyurt Ankara merkezden 33 kilometre uzaklıktadır. Tunç devrinden 14 yy. a kadar hep yerleşim merkezi olmuştur ve bu dönemlerin kalıntılarını bulundurmaktadır.

Bala

Balâ, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı; Kırşehir, Kırıkkale ve Konya illerine sınırı bulunan ilçemiz. Balâ, yüksek anlamına gelmektedir. Ankara'nın en eski ilçelerinden biri olan Balâ'nın nüfusu 40.000'dir. Ankara'ya 67 km'lik asfalt yol ile bağlıdır. İlçe deniz seviyesinden 1.310 m. yüksektedir. 2.530 km² yüzölçümündeki ilçeye bağlı 3 belde belediyesi ve 55 köy bulunmaktadır. Balâ Türk siyaset hayatında fazla bilinmeyen bir yönüyle önemli bir yere sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk, Balâ milletvekilidir.

Balâ bundan yaklaşık 600 yıl önce Kara Ali adında bir Türk tarafından kurulmuştur. Bir başka iddiaya göre ise Süleyman Gürbüz Han tarafından kurulmuştur.

Çam ağaçlarıyla kaplı Beynam ormanları ve Kesikköprü Barajı hem ilçenin hem de Ankara'nın önemli mesire yerlerinden biridir.

Tekke

Ankara iline 61 km, Kazan ilçesine 14 km uzaklıkta bir köydür. Her sene yapılan festivaller köye ayrı bir hava katar. Festivalde köyün kadınları gözleme yapıp gelen köylülere dağıtırlar. Ayrıca saz söz eğlence olur. Buna birde köçekler katılınca köy festival havasına bürünür.

Çubuk

Ankara'nın metropol ilçelerinden biridir. Çubuk Ankara il merkezine 38 km uzaklıktaki bir ilçedir. İlçeyi oluşturan köylerin büyük bir kısmı Timur ile Osmanlı İmparatorluğu arasında yapılan Ankara Savaşı'nda yenilen veya yenen ordulardan geri kalanlar tarafından kurulmuştur. (Örn. ASAN BİGE, Esenboğa) Köy isimlerinin büyük bir kısmı 24 Oğuz Boyu'ndan birisinin ya adıdır ya da bu boy isimlerini çağrıştırır (Melikşah, Yukarı Çavundur, Büğdüz...) İlçenin geçim kaynakları arasında vişne -özellikle Yukarı Çavundur beldesinin vişnesi meşhurdur!- ve Aşağı Çavundur Turşusu yer almaktadır. Çubuk ve civarı Anadolu'nun Türkler tarafından fethi sırasında ilk ele geçen yerlerdendir. Bu bölgeyi, Selçuklu komutanlarından Çubuk Bey ele geçirmiştir. Çubuk isminin buradan gelmiş olabileceği konusunda görüşler bulunmaktadır. Çubuk'un ilk isminin Çubukabat (=Çubuk'un abat ettiği yer) olması da bu görüşü desteklemektedir. Çubuk ilçesine bağlı olan Kışlacık, Ahurköy, Yaylak, Aşağı ve Yukarı Okçular köyleri de 1402 Ankara Savaşı sırasında Yıldırım Beyazıt tarafından kullanılan yerler olup, kullanılış şekline göre adlandırılmıştır. Şöyleki: Kışlacık; Karargah olarak, Yaylak; Hayvan otlakları, Ahurköy; Ahırların bulunduğu yer, Aşağı ve Yukarı Okçular köyleri de Vadiden gelecek olan düşmana karşı Osmanlı ordusu okçularının yerleştirildiği yerlerdir.

Elmadağ

Elmadağ, Ankara'nın metropol ilçelerinden biridir. Yapılan arkeolojik araştırmalardan elde edilen prehistorik eserler, Elmadağ ve çevresinin çok eski medeniyetlere sahne olduğunu göstermektedir. Bu araştırmalara göre M.Ö. 547’ye kadar Frigler ve Temple TrajanLidyalılar, M.Ö.84’e kadar Persler ve değişik kavimlerin varlıklarını sürdürdüğü yöre bu tarihten sonra Roma İmparatorluğunun eline geçmiştir. 1071 Malazgirt savaşından sonra Anadolu’ya yerleşmeye başlayan Türkler 1073’ten sonra yörede etkin olmuşlardır. Anadolu’ya yapılan Moğol saldırılarından da nasibini alan yöre Moğol İmparatoru Boycu Noyan komutasındaki Moğol ordusu tarafından yakılıp yıkılmıştır.

Etimesgut

Arkeolojik araştırmalar sonucunda bulunan eserlerden, bölgedeki yerleşimin M.Ö. 2000 yıllarına kadar indiği anlaşılmaktadır. “Frigya Aslanı” yörenin ilk defa M.Ö.VII. yüzyılda Frigyalılar tarafından mesken olarak kurulduğunu gösteren önemli bir kalıntıdır.

Atatürk; Etimesgut’a özel bir ilgi göstermiştir. Zaman zaman Etimesgut’u ziyaret eder, at gezintileri sırasında halkla sohbet ederek, zirai mahsul hakkında bilgi almıştır. Halen Halk Sağlığı Laboratuarı olarak kullanılmakta olan bina içinde, kendisine tahsis edilmiş olan odada istirahat ve özel çalışmalarını sürdürmüştür.

Etimesgut Bucak iken Devlet Hastanesi, PTT, hamam, şadırvanlı çarşı ve sekiz memur lojmanı gibi hizmet birimleri Atatürk zamanında yaptırılmıştır.

Gölbaşı

Mogan ve Eymir gölleri ile tanınır. Ankara şehir merkezine olan uzaklığı 20 kmdir. İlçe Ankara’nın mesire, sayfiye, turizm ve sanayi bölgesi durumundadır. Mogan ve Eymir Gölleri, doğal güzelliği, temiz havası ve balık üretimi ile ilçeye turistik bir değer kazandırmaktadır

Haymana

Haymana, Ankara'nın güney kesiminde Başkent Ankara'ya 72 km uzaklıkta şirin bir ilçedir. Eti uygarlığından kalma Gavur Kalesi tespit edilebilmiş en eski tarihi eserimizdir. Kaplıcaları ile ünlü Haymana Kurtuluş Savaşında Türklerin son cephesi olmuş ve 12 eylül 1921 yılında kurtuluş günü olmuştur. 2006 yılında yapılan araştırmalarda Termal sularının dünyanın en iyi termal sularından olduğu belirtilmiştir. Sloganı havası sert, insanı mert, suyu sıcak olmuştur.

Kalecik

Ankara'nın kuzeydoğusunda yer alan ilçe, batı ve güneydeki dağlık ve engebeli kesimler ile güney-kuzey doğrultusunda Kızılırmak Vadisinden oluşmaktadır. Kalecik ve çevresi, tarihi M. Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan, çok eski bir yerleşim bölgesidir.

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde adı zikredilen yerlerden birisidir. O tarihlerde Ahilik yörede yaygınlık kazanmıştır; tabakçılık, bakırcılık ve kumaş dokumacılığı dönemin gelişmiş el sanatlarındandır. Hasbey, Saray, Tabakhane camileri ile Kazancı Baba Türbesi ve Kızılırmak üzerindeki Develioğlu Köprüsü belli başlı tarihi eserleridir. Kalecikte doğal kale olmasıda ilk yerleşim nedenlerinden biridir. Bölgenin güneşi tam alması ve geceyle gündüz ısı değişikliği üzümüne dünyanın en lezzetli aromasını vermiştir.

Kızılcahamam

Kızılcahamam, Ankara ilinin kuzeyinde yer alan bir ilçesidir. E5 Ankara-İstanbul Devlet Karayolu üzerindedir. Ankara ve İstanbul yönlerinden ulaşım çift yönlü olduğundan çok rahattır. Merkezden 83 kilometre uzaktadır. Hamamları ile meşhurdur.

Polatlı

Polatlı, Ankara ilinin batı kesiminde, Eskişehir - Ankara Yolu üzerinde Ankara'ya 76 km. uzaklıktadır.

Polatlı ilçesinde insan yerleşiminin bilinen en eski tarihi M.Ö.3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Yassıhöyük köyünde bulunan antik Gordion Şehrinde M.Ö.3000 yıllarında yerleşim olduğu bilinmektedir. Bölgede yaşayan belli başlı uygarlıklar sırasıyla, Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarıdır.

Advertise Here
Reklam Ver